O serwisie

Serwis BTSearch dedykowany jest w głównej mierze osobom pasjonującym się technologiami powiązanymi z sieciami komórkowymi, a w szczególności z warstwą radiową tychże sieci. Serwis, a zwłaszcza mapa lokalizacji, może stanowić także pożyteczne kompendium wiedzy dla wszystkich osób zainteresowanych lokalizacjami nadajników BTS w Polsce i potencjalną dostępnością usług w ich okolicach.

Pierwotnym założeniem serwisu było stworzenie uniwersalnej bazy danych oraz wyszukiwarki stacji bazowych sieci komórkowych w Polsce. Niemal wszystkie dane w bazie zostały zgromadzone wysiłkiem pasjonatów GSM'u z różnych zakątków Polski, którzy wyposażeni w odpowiedni sprzęt mozolnie gromadzą i dostarczają informacje o nadajnikach BTS w ich okolicach. Zaznaczyć przy tym należy, że serwis BTSearch, ani też dane w nim zgromadzone nie są w żaden oficjalny sposób powiązane z żadnym z operatorów sieci komórkowych w Polsce.

Historia

Marzec 2000
Pierwotna koncepcja stworzenia internetowej bazy danych o BTS'ach, początkowo głównie z regionu zachodniego (Zielona Góra i woj. lubuskie), jednakże w bardzo krótkim czasie z pomocą ochotników z różnych zakątków kraju koncepcja ewoluuje do statusu ogólnopolskiej wyszukiwarki btsearch.org.
Lipiec 2005
Do trzonu zespołu BTSearch dołącza Krzysztof Niemczyk, który zostaje odpowiedzialny za bieżące uzupełnianie bazy, a w chwili obecnej piastuje pieczę głównego administratora bazy danych i serwisu BTSearch.
2006
Start Galerii BTS umożliwiającej nadsyłanie zdjęć stacji bazowych w Polsce i nie tylko.
Marzec 2006
Przeniesienie serwisu na nowe konto hostingowe dzięki uprzejmości portalu telekomunikacyjnego TELEPOLIS.PL.
Styczeń 2007
Rejestracja domeny btsearch.pl.
Wrzesień 2007
Pod adresem mapa.btsearch.pl startuje mapa pozwoleń radiowych wydanych przez Urząd Komunikacji Elektronicznej, która zyskuje sporą popularność wśród entuzjastów sieci komórkowych w Polsce i nie tylko.
Listopad 2009
Po długiej i mozolnej pracy polegającej na ręcznym skorelowaniu pozwoleń UKE z danymi z bazy BTSearch (tutaj duże brawa za mrówczą pracę Krzysztofa Niemczyka!), mapa lokalizacji UKE wzbogaca się o funkcję wyświetlania lokalizacji stacji bazowych BTS zgromadzonych w bazie danych BTSearch.
Listopad 2013
Uruchomienie serwisu BTSearch "v2" łączącego mapę lokalizacji BTS / UKE oraz bazę danych z wyszukiwarką stacji bazowych pod jednym dachem. Jest to także pierwsza gruntowna modernizacja samego serwisu jak i struktury bazy danych od początku istnienia BTSearch, a więc od przeszło 13 lat...

Autorzy

Krzysztof Niemczyk
Odpowiedzialny za utrzymywanie serwisu oraz bazy danych w należytym porządku, zagadnienia merytoryczne oraz ew. współpracę z podmiotami zewnętrznymi.
Dawid Lorenz
Pomysłodawca i ojciec założyciel BTSearch. Aktualnie nie pracuje na bieżąco nad serwisem, aczkolwiek BTSearch "v2" to jego dzieło. ;)

Wśród osób, które wspierały rozwój BTSearch w przeszłości znajdują się Dominik Boryś oraz Tomasz Wasiak. Autorem logotypu jest Sławomir Salicki. Nieocenioną pomocą przy wdrażaniu "v2" służył Marek Matulka. Dziękujemy!

Podziękowania

Przede wszystkim serdecznie dziękujemy wszystkim "łowcom BTS-ów", którzy bezinteresownie przysyłali dane o stacjach bazowych i bez których baza danych BTSearch byłaby po prostu pusta.

Dziękujemy serwisowi telekomunikacyjnemu TELEPOLIS.PL za udostępnienie hostingu.