Komunikat

Jeśli w trakcie przeglądania mapy pojawia się błąd "Error 400" lub nie są ładowane lokalizacje, należy wyczyścić cache i cookies, a po kolejnym załadowaniu strony NIE WYRAŻAĆ ZGODY na cookies w okienku wyskakującym przy pierwszym załadowaniu mapki.


W serwisie beta.btsearch.pl nieregularnie wyświetla się komunikat o błędzie, a mapa jest zaciemniona z informacją "For development purposes only". Dlaczego?

Sytuacja wynika z wprowadzenia przez Google nowego, znacznie niższego niż dotychczas bezpłatnego limitu wykorzystania usługi Google Maps JavaScript API, z której mapa korzysta do wyświetlania danych o lokalizacjach stacji bazowych oraz pozwoleń UKE. Pomimo komunikatu o błędzie oraz zaciemnienia mapy, jej funkcjonalność pozostaje bez zmian.

Biorąc pod uwagę aktualną popularność serwisu, zapewnienie ciągłości funkcjonowania mapy bez zmiany jej providera wymaga poniesienia regularnego kosztu rzędu kilkuset złotych miesięcznie na rzecz Google. Zważywszy, że serwis BTSearch jest projektem typu non-profit, tworzonym w prywatnym czasie przez entuzjastów telekomunikacji i telefonii komórkowej, jest to kwota, której nie jesteśmy w stanie pokryć.

Co dalej?
W związku ze wspomnianym wyżej kontekstem "tworzenia BTSearch w prywatnym czasie", wdrożenie rozwiązania dla zaistniałej sytuacji niestety nie będzie szybkim procesem. :( Zastosowanie alternatywnego providera mapy wymaga relatywnie poważnych zmian w kodzie źródłowym serwisu. Ponadto, ze wstępnego researchu wynika, że większość sensownych providerów jest płatnych, więc prawdopodobnie niezbędne będzie dodatkowe finansowanie serwisu (reklamy na mapie, sponsoring itp.). W każdym razie aktualnie rozważamy kilka ścieżek prowadzących do przywrócenia poprawnego funkcjonowania mapy BTSearch.

UWAGA! Zapraszamy do współpracy chętnych web-developerów open-source. Kod źródłowy BTSearch jest dostępny w otwartym repozytorium na GitHub'ie. Więcej szczegółów w README: https://github.com/adlorenz/btsearch

Dawid Lorenz & Krzysztof Niemczyk